Fındık filesi

 

Fındık Filesi Ülkemizde fındık yetiştiriciliği oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Dünyanın en önemli fındık üreticilerinden birisi olan ülkemizde fındık hasadı belirli bazı koşullar içerisinde sağlanmaktadır. Fındık yetiştiriciliği denildiğinde olgunlaşmış olan fındıkların toplanması aşamasında bir dizi işlem dikkate alınmaktadır. Çünkü olgunlaşmış olan fındıkların en uygun hasat kriterleri dikkate alınarak hasat yapılması ve çeşitlerini ayrı ayrı toplanması yaşanacak olan fındığın kalitesini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu aşamada kullanılan fındık filesi fındık hasadının verimli bir şekilde sürdürülebilmesi için üretilen özel ürünlerden birisidir.

 

Fındık toplama filesi nedir?

 

Fındık toplama filesi fındık hasadı zamanında ağaçların altına gerilen bir malzemedir. Artık hasat zamanı gelmiş ve toplanmaya hazır olan olgunlaşmış fındıkların verimli bir şekilde ve en az zaiyat ile toplanabilmesi için fındık toplama filesi kullanılmaktadır. Bu ürünün kullanılıyor olması fındık hasat zamanında verimliliği etkilediği gibi aynı zamanda toplanan fındıkların kalitesini de etkilemektedir. Çünkü fındık toplayıcılarının bilimsel araştırmalar sonucunda tespit edilen bazı hasat kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun bir şekilde toplanan fındıkların kalite düzeyi her zaman daha yüksek olmaktadır.  Bu kalite düzeyini koruyabilmek için ihtiyaç duyulan ürünlerden birisi olarak da fındık toplama filesi ön plana çıkmaktadır.

 

Fındık toplama filesi nasıl kullanılır?

 

Fındık toplama filesi fındık hasadının en hızlı ve en verimli şekilde yapılmasını sağlayan yardımcı araçlardan birisidir. Bu ürünün kullanımı ile birlikte fındıkların yer ile temas etmesi engellenmekte ve böylelikle En az ziyan ile maksimum verimlilikte bir hesap gerçekleştirilmektedir. Fındık toplama filesi fındık ağaçlarının büyüklüğüne göre farklı ebatlarda üretilebilen ürünlerdir. Fındık ağacına en uygun genişlikte hazırlanan fındık filesi köşelerinde kuşgözü bulunmakta ve buralara bağlanan ipler ile file gerilerek fındık ağacı altına yerleştirilmektedir.  Fındık ağacının altına en doğru şekilde yerleştirilen toplama filesi üzerine fındık ağacı silkelendiğinde efsane oluşan fındıklar file üzerine dökülmektedir. Böylelikle file üzerinde toplanan fındıkların hem yar ile teması engellenerek zarar görmemesi sağlanmaktadır. Hem de file üzerinde toplanarak kolay bir şekilde ayrıştırılmasına olanak sunmaktadır.

 

Fındık toplama filesi özellikleri nelerdir

 

Fındık toplama filesi olarak özel üretilen fileler fındık hasadı zamanında kullanılan en önemli yardımcı malzemelerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Yüzlerce fındık ağacının bulunduğu fındık bahçelerinde hasadın en hızlı şekilde devam edebilmesi için fındık toplama filesi kullanılmaktadır. Ve bu ürünler sahip olduğu özellikler ve sunduğu avantajlar sayesinde hasat döneminin zamanı geçmeden en verimli fındık toplama işlemlerinin yapılabilmesi sağlanmaktadır.

Fındık Filesi toplama filesinin en önemli özelliği istenilen ebatlarda hazırlanabiliyor olmasıdır.  Fındık ağaçlarının büyüklüğüne göre özel ölçülerde hazırlanan fındık filesi aynı zamanda farklı dokuması sıklığına sahip ürünlerdir. Farklı ebatlardaki fındık türlerinin yere dökülmeden hızlı bir şekilde toplanabilmesi için farklı gözenek büyüklüklerine sahip fındık fileleri üretilmektedir. Böylelikle silkelendiğinde fileye dökülen fındıklar gözenek sıklığına göre file üzerinde kalarak yer ile temas etmeyecektir.

Fındık filesi fiyatları

 

Fındık filesi fiyatları fındık hasat zamanında bu ürünü kullanan yetiştiriciler için önemli konulardan birisidir. Daha verimli bir şekilde fındık hasadı sağlayabilmek için kullanılan fındık filesi fiyatları belirlenirken baz alınan bazı kriterler bulunmaktadır. Fındık filesi fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi filelerin dokuma sıklığıdır. %40 ve % 95 Oranında farklılıklara sahip olan fındık fileleri yetiştiricilerin tercihine göre satın alınmaktadır. 

Fındık toplama filesi fiyatları belirlenirken filelerin gözenek büyüklüğü ile birlikte kullanıldığı alanlara göre satın alınacak olan metrekare değerleri de önem taşımaktadır. Fındık bahçeleri oldukça geniş alanlara yayılmakta ve fındık ağaçları sık aralıklarla yetiştirilmektedir.  Silkelemeye yöntemi ile hasat edilen fındık ağaçlarının meyvelerinin ziyan olmadan verimli bir şekilde toplanabilmesi için zeminlere serilen fındık toplama fileleri büyük önem taşımaktadır. Fındık filesi satın alınırken yetiştiricilerin tercihine göre farklı ebatlarda hazırlanabilmektedir. Bazı fındık yetiştiricileri tek bir ağaç için fındık filesi kullanırken bazı yetiştiriciler 4-5 ağacın hastalığını aynı fındık filesi üzerinde almayı tercih edebilmektedir. Dolayısıyla bu tercihlere bağlı olarak satın alınacak fındık filesinin metrekare olarak büyüklüğü değişmektedir. Ve bu metrekarelere bağlı olarak fındık altı filesi fiyatı değişiklik göstermektedir.

En ucuz fındık filesi fiyatlarını araştırmalı ve satın alma yaparken en kaliteli ürünleri en ucuz fiyatlarla temin etmelisiniz.