Oto Branda Alırken Neye Dikkat Edilmeli

Oto Branda Alırken Neye Dikkat Edilmeli

 

Araçların üzerine koruma amaçlı örtülen ve aracınızın içeride daha temiz ve güvende kalmasını sağlayan otomobil brandaları genel olarak yaz aylarında sıklıkla tercih edilir. Çünkü güneş ışınlarının, özellikle koyu renkli arabaların boyalarında renk açılmalarına neden oldukları ve bu sorunu düzeltmenin oldukça maliyetli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle otomobil sahibi olan kişilerde bir tane oto branda bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Araba brandası pratik bir kullanıma sahiptir. Büyüklüğü ne olursa olsun otomobillerin üstüne kolayca saniyeler içinde geçirebilirsiniz.

Araba brandalarını sadece temizlik veya boyasını korumak için değil; özellikle dikkatsiz sürücülere karşı otomobili korumak için de bir önlemdir. Örneğin acemi ya da dikkatsiz sürücüler park sırasında ön ve arka kısımlarda kaporta çizilmelerine sebep olabilmektedirler. Bu tip durumlara karşı araba brandası alternatif bir önlemdir.

Peki bu araç brandaları hangi malzemelerden yapılmıştır? Hangi oto brandayı tercih etmeliyiz? Oto branda satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu gibi soruların cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

– Araç Branda Malzemesi

Otomobilinize branda satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden ilki almak istediğiniz brandanın malzemesi olmalıdır. Aracınızın boyasını çizme ihtimaline karşı içi pamuklu branda modellerini seçmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda aracınızı tamamen örtmeden önce aracınızın dış kaportasının mutlaka temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aracınızın tozlu olması örtüyü örttüğünüzde çizilme ihtimalini arttıracaktır. Bu nedenle aracınızı yıkadıktan sonra brandayı örtmeniz tavsiye edilmektedir.

– Branda Malzemesinin Sağlamlığı

Öncelikle satın alacağınız otomobil branda malzemesinin kalitesine dikkat etmenizde fayda var. Dayanıklı ve sağlam bir malzemeden yapılmış olması en önemli detaydır. Bunu da brandanın kalın etli oluşu ve miflon yoğunluğunun fazla oluşu ile anlayabilirsiniz. Kolay parçalanabilir olmaması için brandaların sağlam malzemelerden yapılmış olmaları oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu özellik kullanım ömürlerini de arttıracaktır. Kaliteli araba brandaları dayanıklı malzemelerden üretildiği için uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

– Aracınıza Uygun Oto Branda Seçimi

Aracınıza oto brandası satın almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise boyut ve aracınızın modeline uygunluktur. Dolayısıyla aracınızın ölçülerine ve modeline uygun brandalar arasından seçim yapmayı unutmayın. Genelde brandalar araçların markalarına, modellerine göre özel üretilmektedir ve sizlerin de kendi araç modelinize -segmentine- göre seçim yapmanız gerekir.

– Oto Brandası Araca Zarar Verir mi?

Birçok kişi tarafından en çok merak edilen soru araba brandası araca zarar verir mi? sorusu. Öncelikle kalitesiz her ürünün aracınıza zarar verebilme ihtimali vardır. Kalitesiz bir araba brandasını tek seferde ve uzun süre kullandığınızda arabanın dış boyasına zarar verme ve çizme ihtimali olacaktır. Ancak genel olarak günümüzde üretilen birçok araç brandasının arabanıza zarar verme ihtimali yoktur. Pahalı araçların nerdeyse birçoğunda branda kullanıldığına tanık olmuşsunuzdur. Kullanıcıların araba branda modelleri arasında en çok tavsiye ettikleri ve memnun kaldıkları model ise pamuklu araba brandaları oluşturuyor. Yaz aylarında yani sadece güneşten koruma amaçlı kullanmak için ise ince naylon astarlık kumaştan üretilen hafif araba branda çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

– Sizlere Tavsiyesimiz Nedir?

Arkadaşlar genel olarak araç uzun süre yatmayacaksa branda kullanmanıza gerek yok. Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız güneş görmeyen veya az gören bir yere park edin. Tabi mümkünse aracınız bir ağaç altında kesinlikle olmasın! Ağaç altında kalan araçlar genel olarak kuş pislikleri, yapraklar, kozalakların istilasına uğrar ki bu aracınıza az-biraz zarar verecektir. Çok uzun süre park halinde kalacak bir araca standart bir branda aldıktan sonra ilk yapmanız gereken bir terzide vs. aracınıza uygun bir pamuklu kalın bir bez kestirin. Aracınızı bir güzel temizledikten sonra bir kestirdiğiniz kalın bezi iki kişi olacak şekilde aracınıza giydirin ve üzerine yeni aldığınız brandayı çekiştirmeden geçirin. Yalnız bu brandayı aracınıza geçirirken mümkünse aracı çizmemeye özen gösterin ve brandayı iyice sabitleyin. Eğer kapalı garajınız varsa kapalı garajda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Tabi tüm bu işlemlerden önce araç lastiğinizi 3-4 PSI fazla şişirmeyi unutmayın. Tabi branda alırken bu konuda tecrübeli olanlara danışarak dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmeniz gerekecektir. Kaliteli bir branda alırsanız yukarıda işlemlere gerek kalmadan aracınızı temizletip kuruttuktan sonra brandayı kullanabilirsiniz. Ayrıca her durumda ara sıra araç brandasını çıkarıp aracı havalandırmalı. Eğer yağmur veya kara uzun süre maruz kaldıysa aynı şekilde gerekli havalandırma işlemi yapılmalıdır.

Etiketler: oto branda
Haziran 01, 2023
Listeye dön