BETON SOĞUTMA TELİS BEZİ

BETON SOĞUTMA TELİS BEZİ

İnşaat piyasası dilinde Telis bezi olarak bilinen  Jüt, Kanaviçe inşaatlarda beton döküldükten sonra yazın sıcak günlerinde betonun hızlıca sıvı kaybına uğrayıp çatlamasını önlemektedir.  10 ‘luk(311 gr/yarda) veya 7 lik(217 gr/yarda)  jüt kumaş kullanılmaktadır.  7 ‘  lik hem ucuz hemde ideal olduğu için genellikle 7 ‘ lik kullanılmaktadır.  

BETONUN KÜRÜ – BAKIMI 

Betonun, özellikle ilk günlerde yeterince hidrotasyon yapabilmesini sağlayabilmek üzere, betonun içerisinde yeterli miktarda suyun ve sıcaklığın bulundurulması ve bu ortamın korunması işlemi ” Betonun Kürü veya Betonun Bakımı ” olarak anılmaktadır. 

Yerine yerleştirilen taze betonun içerisindeki suyun azalmasının en önemli nedeni buharlaşmadır. Buharlaşma hızı , havadaki relatif neme, hava sıcaklığına, betonun sıcaklığına ve rüzgar hızına bağlıdır. 

Döküm ve düzeltme işlemlerinden sonra betonun hava ile direkt olarak temas halinde olan yüzeyleri insan yükü taşımaya başladığı andan itibaren mümkün olan en uzun süre boyunca korunarak nemli tutulmalıdır.Telis bezleri ve beton örtüleri bu iş için uygundur.

 
Koruma işlemlerinin sağlıklı yapılmaması durumunda beton yüzeyinde çekme gerilmeleri oluşur ve beton henüz bu gerilmeleri karşılayacak çekme dayanımına sahip olmadığı için çatlar. Plastik rötre çatlakları olarak anılan bu çatlaklar harita görüntüsünde olup dağınık ve süreksiz şekillerdedir. 

Etiketler: telis
Temmuz 04, 2024
Listeye dön